80’lerdeki Gibi Ebeveyn Olmaya Ne Dersiniz?

Akıllı telefonlar, bloglar, aplikasyonlar; hiçbiri yok! Bu çok da eski değil, 80’li yıllardan bahsediyoruz. Peki teknolojinin hayatımızda yok saydığı o dönemlerde ebeveyn olmak nasıldı?

Ne aklınıza gelen her sorunun yanıtını anında arama motoruyla bulabileceğiniz bir internet, ne de çocuklarınızın saatlerce başında geçirmek isteyeceği bilgisayar… Hiçbirinin olmadığı 80’lerde ebeveyn olmak bambaşkaydı! Siz de kendinizi o döneme götürebilir, yapacağınız minik bir dijital detoks ile aynı 80’lerdeki gibi ebeveyn olabilirsiniz.

Teknolojiye ara verin

Bundan tam 30 yıl önce çocukların dijital ekranlardan haberi yoktu. Onlar bir akıllı telefonun ya da tabletin kilitli ekranını açmayı bilmez, aplikasyonlarda vakit geçirmezlerdi. Siz de onunla 80’lerdeki gibi bir gün geçirmek istiyorsanız telefonları, tabletleri şimdilik rafa kaldırın. Çocuğunuzun teknoloji oyuncaklarını ortadan kaldırın ve rengarenk kalemleri, defterleri ortaya çıkarın. Yaratıcılığını geliştirmek istediğinde onunla birlikte çizimler yapın, yazılar yazın. Oyun oynamak istediğinde onunla dışarı çıkın ve doğada vakit geçirmenin tadını çıkarın.

İlhamı aramayın, yaratıcılığınıza bakın

Şimdilerde ebeveynler, çocukların odalarını nasıl dekore edeceklerinden onlarla ne gibi farklı aktivite vakitleri geçireceklerine; birçok konu hakkında ilham almak için internete ve sosyal medya kanallarına bakıyor. Elbette bunun keyfi paha biçilemez ama bir de ilhamı internetten almaya değil de kendi hayalgücünüzden beslenmeye ne dersiniz? Madem 80’lerdeki ebeveynler gibi olmayı deneyimlemek istediniz, çocuğunuz için yaratıcı fikirler geliştirmek için eski kitaplardan, filmlerden ya da etrafınızda görebileceğiniz her şeyden ilham almaya ve kendi eğlenceli ortamınızı kendiniz yaratmaya çalışın.

 

Trendleri boşverin

80’lerde ebeveynlik teorileri vardı. Düşünceler, fikirler vardı. Bu konular için uzmanlara danışılır ve içlerinden kararlar verilip uygulanırdı. Ama günümüz anne ve babalarına sürekli olarak sağdan, soldan trendler sunulmakta. Uzmanlardan ziyade farklı kanallardan çeşitli ebeveynlik trendleri karşılarına çıkmakta. Tüm bunlarla birlikte karışıklık doğmakta ve ebeveynler trendler arasında savrularak, farklı yöntemler arasında gidip gelerek hem kendilerini hem çocuklarının gelişimini karıştırmakta. Dolayısıyla trendleri boşverin ve eski günlerdeki gibi belli başlı uzmanları okuyarak kendi trendlerinizi kendiniz yaratın.

Kıyaslamaya son

Ebeveynlerin kendilerini başka ebeveynlerle kıyaslaması elbette ki 80’lerde de varolan birşeydi. Ama sosyal medya hayatımızda olmadığı için insanlar vakitlerinin çoğunluğunu başkalarının hayatını takip ederek geçirmemekte ve dolayısıyla karşısına çıkan, etraftan duyduğu birkaç tecrübe ike değerlendirmekteydi. Şimdilerde Facebook grupları, forumlar derken, kıyaslamalar aldı başını gidiyor. Eğer 80’lerdeki gibi bir ebeveynliği tecrübe etmek istiyorsanız siz siz olun, bu kıyaslamaları minimuma indirmek adına sosyal medya ve forumlara değil, sadece etrafınıza bakın.

Kaynak: GittiGidiyor – Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir