Anadolu Jet – “80 yaş altı tüm çocuklar için”

Zeka Akademisi

“80 yaş altı tüm çocuklar için” mottosuyla birbirini tamamlayan ürünler ve işler ortaya çıkaran Zekâ Çocuk Akademisi’nin kurucusu M. Sabri Yaradılmış ile öğretici ve bir o kadar da eğlenceli bir söyleşi yaptık.

Zeka Akademisi

Zeka Akademisi

Zekâ Çocuk Akademisi nedir, ne yapar?

Biz bir yayınevi, bir oyuncak mağazası; bir çocuk ve öğretmen akademisiyiz. Çocuk akademisi olarak geliştirdiğimiz eğitim programlarının, ülkemizin tüm eğitim kurumlarında uygulanması için çalışıyoruz. Öğretmen akademisi olarak ise ülkemizin dört bir yanında öğretmen eğitimleri düzenliyoruz. Zekâ Çocuk Akademisi test değil, problem çözen çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor.

Faaliyetleriniz hangi yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanıyor?

Yayınlarımız ağırlıklı olarak 3-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik ama Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri kitabımız bir yaş sınırı içermiyor. Hatta çok okuma yapması gereken avukatlar, yöneticiler ve sınavlara hazırlanan öğrenciler de bu kitaplardan faydalanıyor.

Oyunların çocuk eğitimindeki rolü nedir?

Çocuk, oyunla öğrenir. Deneyip yanılarak, dokunarak, bozarak, gülüp ağlayarak ama her defasında aktif yaşayarak öğrenirler. Ayrıca çok hızlı öğrenme kapasitesine sahiptirler. Öyle ki katı gıda yiyemezken, hatta yürümeyi bile bilmezken, birkaç yıl içerisinde herhangi bir yabancı dili öğrenebilirler. Bunu mümkün kılan şeyse oyun.

Ebeveynler de oyun oynayarak öğrenebilir mi?

“6 yaşındaki çocuğa açıklayamıyorsan sen de anlamamışsın demektir.” Biz bu sözü kendimize rehber edindik. Eğitimlerimizde gördüğümüz kadarıyla yetişkinler de oynayarak daha kolay ve kalıcı öğreniyorlar.

Neden bazı şeyleri çok çabuk unuturuz? Unutmamak için ne yapmalı?

Sağ ve sol beynimiz birbirinden çok farklı görevler üstlenmişler. Sol beynimiz matematiksel işlemler, sayılar, analiz ve konuşma gibi alanlarda etkin; yavaş öğreniyor ve kolay unutuyor. Sağ beynimiz ise âdeta afacan bir çocuk. Müzik, ritim, ses, hayal ve yaratıcılık, renkler, hacim ve boyutlar, tat ve kokular gibi birçok alanda parçaya değil, bütüne odaklanarak hızlı bir şekilde ve kalıcı olarak öğreniyor.

Bu yüzden yüzleri, renkleri, tatları, kokuları, müzikleri ve duygu dolu hatıralarımızı unutmuyoruz. Başarılı eğitim ve öğrenme ortamında her iki beyni koordineli bir şekilde çalıştırmak hedeflenir. Kalıcı bir öğrenme ortamı; çok yönlü, çok sesli, hareketli, esnek ve tamamen çocuk odaklıdır.

Ebeveynlere ve eğitimcilere düşen görevler neler?

“Eğitim bir kıvılcımla ateş yakmaktır. Boş bir kabı doldurmak değildir.” diyor Sokrates.  Çocuklar için bir işaret fişeği ya da pusula olmalıyız, asla bir kullanma kılavuzu değil. Aşırı takipçi, ısrarcı ve baskıcı olmamak gerekiyor. Her çocuğun özel olduğunu ve kıyaslamanın fayda ve mutluluk getirmeyeceğini unutmamalıyız.

Çocukların hafızalarını güçlendirebilmeleri için yapabilecekleri günlük pratikler var mı?

3T canavarı dediğimiz telefon, tablet ve televizyon hafızaya ciddi zarar veriyor. Kitap okumak ve günlük birkaç paragraf bir şey yazmak, zekâ ve dikkat oyunları oynamak beynimizi güçlendiriyor. Kullandığımız tekniklerin ana başlıkları şöyle:
1- Önem ver
2- Kendine ve hafızana güven
3- Dikkatle dinle
4- Bilgileri resme çevir
5- Bilgileri komik ve şaşırtıcı bir forma sok
6- Tekrar et

Okullarla iş birliği yapıyor musunuz?

Tüm eğitim kurumlarıyla birlikte projeler geliştiriyor, öğretmen eğitimleri ve seminerleri için şehir şehir geziyoruz.

Kaynak : ANADOLU JET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir