Bebek Zeka Kartları ve Dil Gelişimi

Çocuk doğduğunda beynin ağırlığı vücut ağırlığının %11’i kadardır. Yetişkinlerde ise bu oran %2,5’tur.  Çocuk altı yaşına geldiğinde beynin büyümesi %80 tamamlanmış olur. İşte bu sebeple erken çocuk eğitimi büyük önem taşımaktadır.

Çocukken sağ beynimiz çok aktiftir, bütüncül öğrenme çok üst düzeydedir. İnsan beyninin sağ ön bölgesi, kişinin kendi duygularını düzenler, başkalarının duygularını anlamasını ve sosyal açıdan uygun olmayan isteklerine gem vurmasını sağlar.

Ancak, bebek doğduğunda onun sosyal bir varlık olmasını sağlayan beynin bu bölgesi henüz tam oluşmamıştır. Bu önemli bölgenin neredeyse tamamı doğumdan sonraki ilk 3 yıl içinde oluşur. Kısacası, bebekler sosyalleşme potansiyeliyle doğarlar, ama bu potansiyelin geliştirilmesi, kendilerine bakım veren kişiye bağlıdır. İşte burada ebeveynlere büyük iş düşmektedir:

Bebeğin pozitif yaşantıları sosyal beyni geliştirir. Yetişkin, bebeğin ihtiyaçlarına doğru miktarda ilgi ve duygularına hassasiyet gösterebildiği ölçüde bebeğe pozitif duygular yaşatır. İyi anneliğin tarifi: Bebeğin duygusunu anlamak Onu sakinleştirmek: ses tonuyla, kucaklamayla, sallayarak, vb. Bebekle iyi zaman geçirmek Annesi bebeğinin ihtiyaçlarını karşılarken onun gözlerinin içine baktıkça, onu kollarına alıp sakinleştirdikçe, onunla yumuşak bir tonda konuştukça bebek annesine bağlanır. Aralarında sıcak duygular akmaya başlar. Bu olumlu deneyim bebeğin beyninde önemli sinirsel bağlantıların oluşmasını sağlar. Bunların sayesinde bebekte temel güven duygusu oluşur. “Ne zaman ihtiyacım olsa annem gelip beni rahatlatır”: böyle düşünen bebekler daha sağlam bağlanmıştır.

İşte bu bilimsel gerçekten yola çıkarak özel olarak oluşturulan Sağ Beyin Bebek Zeka Kartları ve Zeka-Dikkat Geliştirme Setleri ile çocuğunuzun gelişimi için günde 10 dakika ayırmanız yeterli olacaktır.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir