Bebeklerde Zeka Geliştirme Üzerine

Zeka geliştirme şüphesiz tüm ebeveynlerin aklında olan sorulardandır. Çocuğun güzel bir gelecek oluşturabilmesi sağlıklı düşüncesi ile mümkündür. Bu yazımızda Bebeklerde Zeka Geliştirme ve Çocuklarda Zeka Gelişimi 16 Aylık Bebek Zeka Gelişimi Çocuğun Zeka Gelişimi Ne Yapmalı Zeka Nasıl Geliştirilir ? konularını işleyeceğiz. Hatırlama Gücünün Gelişimi: Hatırlama gücü öğrenilen ya da tecrübeler sonucu edinilen bilgilerin doğu olarak hatırda tutulması*dır. temel kontak düşüncemiz budur.

Bebeklerde Zeka Gelişimi Etkileyen Faktörler
Bilgilerin zihinde kısa süre saklanmasına bir iki dakika içinde hatırlanmasına kısa süreli hatırlama (kısa süreli bellek) denir. Örneğin, çocuğun adı okunarak bir listeden yoklaması yapılsın, kısa süre sonra çocuğun adı unutulur. Bir bilginin uzun süre hatırlanması haftalarca, aylarca tekrar edilmesine bağlıdır. Yukarıda verilen listede, birkaç kez tekrarlanmış olsaydı çocuğun “adı” uzun süre hatırda tutulurdu.
Bebeklerde Zeka Geliştirme alışkanlık kazandırma ile olur ; ancak uzun süre tekrarla sağlanır. Uzun süreli hatırlama; (uzun süreli bellek) Bilginin saatler, günler haftalarca hatırlanması, hatırda tutulmasını (bellemesi) sağlar. Sık tekrarlarla bilginin hatırlanması sağlanır, unutma olasılığı azalır. Üç-altı yaşlar arası öğrenilen görsel, işitsel bedensel ve el becerileri uzun süre zihinde kalıcı olur. Örneğin; Çocuk yüzmeyi küçük yaşlarda öğrenirse, diğer dönemlerde unutmaz.

Tam bir zihinsel olgunluğa erişmemiş çocuk, tanımadığı bir hayvanın zihinde kavramı ve adı olmadığı için kısa sürede unutur. Öğrendiğini kolayca hatırlayamaz. Zihinde kavramı ve adı olmadığı için kısa sürede unutur. Çocuğun somut ve anlamlı bilgileri edinmesi çok daha kolay olur. Ayrıca çocuk oyun yoluyla öğrenirse unutmaz bu durum zeka geliştirme açısından önemi büyüktür. Örneğin; çocuğa günleri, ayları, sayıları oyun yoluyla ezberletme yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir