Çocuğum bilgisayar bağımlısı mı?

Çocuğunuzun internette çok vakit geçirdiğinden endişe mi ediyorsunuz?

Ailemize, arkadaşlarımıza ve çevremize baktığımızda artık doğal karşıladığımız bir manzarayı görmekteyiz. Neredeyse bebek diyeceğimiz çocuklar, ellerinde akıllı telefonlar ya da cep bilgisayarları, yaptıkları işe son derece hakim, yüzlerinde ciddi bir ifade ve vızır vızır çalışan parmakları ile oyun oynamakta…

Birçok anne katı gıdaya geçmiş bebeğini yemeğe alıştırabilmek için eline bir telefon vermeyi veya eşi – dostu ile 5 dakika rahat sohbet edebilmek adına çocuğunu bilgisayar ile oynaması için teşvik etmekte bir sakınca görmüyor.

Dolayısıyla günümüzde bilgisayar ve internet çok küçük yaşlardan itibaren çocukları sakinleştirmek ve oyalamak için ‘modern emzik’ olarak kullanılmaya başlandı. Durum böyle olunca, internet hayatımızın olmazsa olmazı haline gelince, çocuklarımıza bilgisayar ve internetten doğru faydalanmayı öğretmeli, ancak sosyal, psikolojik veya fizyolojik herhangi bir zarar vermesini de engellemeliyiz.

İnternet ve bilgisayar ikilisinin doğru kullanımı halinde çocuğunuz kendini geliştirebilir. Fakat belli bir süreyi aşması, kullanımın amacından sapması halinde olumsuz etkileri olabilir. Böyle bir durumda, siz de ‘intenete bağımlı bir çocuk mu yetiştiriyorum?‘ endişesine sahip olabilirsiniz. Aslında alacağınız küçük önlemlerle beraber çocuğunuz bir internet bağımlısı olmak yerine; interneti sosyal bir şekilde kullanan, ondan en iyi şekilde faydalanabilen bir birey olabilir. İlk olarak bilgisayarın çocuğunuz üzerindeki olumlu etkilerine değinelim.

Bilgisayar ve internetin olumlu etkileri
 • Bilgisayar sayesinde çocuğunuzun bilgiye erişimi hızlanacak ve öğrenmek daha zevkli bir hale gelecektir. Çocuğunuzun gelişimi için, internet üzerinden birçok eğitici ve aynı zamanda eğlenceli programa ulaşmak mümkün. Resim yapmak, şekilleri tanımak, basit yabancı kelimeleri öğrenmek, matematik işlemleri çözmek ya da hikaye okumak gibi… Böylelikle, öğrenmek çocuğunuz için sıkıcı olmaktan çıkıp, eğlenceli bir hale gelecektir.

 • Bilgisayar ve internet sistemi,  çocuğunuzun dikkat ve konsantrasyonunu artırmasında oldukça etkilidir. Kendi kendine tek bir kaynaktan faydalanarak ödev yapmak yerine, internette farklı kaynakları araştırarak çalışması hem uzun süreli odaklanmasını, hem de araştırma yapmasını sağlayacaktır.
 • Internet kullanımı, çocuğunuzun planlama ve problem çözme yetisinde gelişmesine yardımcı olacaktır.
 • Kullandığı sosyal ağlar sayesinde, iletişim becerisi artacak ve aynı zamanda yazı yazma yeteneği de gelişecektir.

Bahsettiğimiz bu olumlu özellikler, çocuğunuzun bilgisayar ve interneti doğru kullamasıyla paraleldir. Bu noktada ebeveynler olarak size düşen bazı sorumluluklar var. Çocuğunuzu denetlemeniz ve çocuğunuzun kontrollü bir şekilde bilgisayar kullanmasını sağlamanız önemlidir. İnternet kullanımı ile ilgili kuralları çocuğunuza öğrettiğiniz zaman, çocuğunuz daha bilinçli bir şekilde bilgisayar kullanabilir hem de daha sorumlu davranabilir.

Çocuğunuz bilgisayar kullanırken dikkat etmeniz gerekenler
 • Öncelikle, çocuğunuzla açık iletişim kurun. Açık iletişim ancak birlikte vakit geçirerek, oyun oynayarak, ortak anılar yaratarak mümkündür. Çocuğunuzun sizinle rahatlıkla konuşabileceğinden, yaşadığı sıkıntıları veya endişeleri paylaşmaktan çekinmediğinden emin olun. Çünkü, eğer çocuğunuzun sizinle iletişiminde herhangi bir problemi varsa, iletişim kuracağı başka yollar aramaya başlayacaktır. Onun çevresindeki olup bitenleri anlamaya çalışın, nelerden hoşlandığını keşfedin, arkadaşlarını tanımaya çalışın.

 • Bilgisayarı çocuğunuzun odasına değil, ortak kullanım alanına koyun. Hem böylelikle onun bilgisayarı ve inteneti ne kadar kullandığını daha iyi gözlemleyebilir, sizin izin verdiğiniz süreden daha fazla kullanması halinde onu kolaylıkla uyarabilirsiniz.
 • Çocuğunuz için yararlı olduğunu düşündüğünüz siteleri, çocuğunuzun daha rahat görmesi ve sık kullanması için, bilgisayarın ‘sık kullanılanlar’ kısmına yerleştirebilirsiniz.
 • Bilinçli bir ebeveyn olmak, çocuğunuzun bilgisayarda neler yapabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden, bilgisayar kullanmayı bilmeniz, yenilikleri takip etmeniz, çocuğunuzu daha rahat yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Bilinçli kullanıcı konusunda çocuğunuza örnek olmanız onun bilgisayar kullanımını da etkileyecektir. Unutmayın ki siz çocuğunuz için önünde bir modelsiniz.
 • Internet üzerinde bir denetim mekanizması koyun, arama motorunda çocuğunuzun ulaşmasını istemediğiniz konulara sınırlamalar getirin.
 • Çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini denetleyin. Eğer arkadaşlık sitelerinde yeni arkadaşlar edinmeye başladıysa, onu internet üzerinde tanıdığı biriyle dışarıda görüşmemesi gerektiği konusunda uyarın. Eğer görüşme konusunda ısrarcı olursa bunun en azından birlikte gidildiği sürece mümkün olacağı konusunda kesin fikrinizi söyleyin.
 • Bazı uygun olmayan maillere tıklaması halinde, bu maili gonderen kişinin çocuğunuzun bilgilerine kolayca ulaşabileceğini ve bu maillerin uygunsuz içerikli sitelere yönlendireceğini çocuğunuza söyleyin.
 • Asla kişisel bilgilerini (telefon numarası, kimlik bilgilerini, okulunun adını vb.) vermemesi konusunda çocuğunuzu uyarın ve kişisel bilgilerini paylaştığı takdirde başına gelebilecek olaylar hakkında çocuğunuza bilgi verin.
 • Çocuğunuzun size güvenmesini sağlayın. İnternette başına gelebilecek olaylarda asla onu yargılamayacağınızı vurgulayın ve hoşuna gitmeyen birşeyle karşılaştığında direk size anlatması gerektiğini söyleyin.
Bilgisayar ve internetin olumsuz etkileri

Çocuğunuz bilgisar kullanırken, gerekli önlemleri aldığınız taktirde, internet ve bilgisayar kullanımının çocuğunuzun gelişimi üzerinde olumlu etkileri olacaktır. Ancak, yeterince önlem almaz ve çocuğunuzun internette uzun süreler geçirmesine göz yumarsanız beraberinde birçok olumsuzluğa da yol açmış olursunuz.

Çocuğunuzda oluşabilecek fiziksel problemler;

 • Çocuğunuzun bilgisayarı uzun süre kullanmasından dolayı, fizyolojisinde bir takım problemler oluşabilir. Bunların başında görme bozuklukları, duruş ve iskelet sorunları gelmektedir.
 • Çocuğunuzun sürekli olarak bilgisayarla vakit geçirmesi, uzun süre radyasyona maruz kalmasına neden olur.
 • Sürekli bilgisayar karşısında oturan çocuklarda hareketsizlikten kaynaklı obezite problemi yaşanabilir.

Çocuğunuzda oluşabilecek psikolojik problemler;

İnternet, televizyon bağımlılığından veya daha da abartacak olursak kumar bağımlılığından farklı değildir. Çocuğunuzun internetle uzun zaman geçirmesi halinde, sizin de rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz problemler meydana gelebilir.

 • Çocuğunuz sizinle göz teması kurmayı kesmeye başlar.
 • Arkadaşlarıyla dışarda oynamak yerine, evde bilgisayarla vakit geçirmeyi tercih eder.
 • Yineleyen beden hareketleri oluşturmaya başlayabilir. Örneğin, ileri geri sallanma, bacaklarını sürekli sallama veya kendi kendine konuşmak gibi.
 • Bilgisayar kullanmasını bırakmanızı istediğinizde, agresif tepkiler vermeye başlar.

Çocuğunuzda oluşabilecek sosyal problemler;

Bilgisayar karşısında uzun süre vakit geçiren ve sanal arkadaşlıklar edinen çocuğunuz kısa süre içerisinde dışarda oynamak yerine evde kalmayı tercih etmeye başlar. Bunun başlıca sebebi ise; çocuğunuzun gerçek hayatta konuştuğu kişilerle, sanal ortamdaki konuştuğu kişilerin farkını tam olarak ayrıştıramamasıdır. Sanal ortamda zaman harcayan çocuğunuz zaman içerinde artık gerçek, sosyal ilişkiler kuramamaya başlar ve çevresindeki kişilerle iletişim kopukluğu yaşar. Çocuğunuz siz farketmeseniz bile gerçek hayattaki kopukluğundan dolayı, insanlara karşı olumsuz duygu ve düşünceler beslemeye başlayabilir.

Bu ve benzeri sıkıntıları yaşamamamak için, çocuğunuzun bilgisayar kullanımını denetlemeli, bilgisayarda geçirdiği zamanı sınırlandırmalısınız. Çocuğunuzun internetteki sanal arkadaşlıklara ihtiyaç duymasının önüne geçmek için çocuğunuzla yeterince iletişim halinde olun ve ona zaman ayırın.

Kaynak: http://www.cocukgelisimi.com/cocugum-bilgisayar-bagimlisi-mi?s=4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir