ÇOCUKLAR OYUN OYNAYARAK HAYATI ÖĞRENİR

Çocuklarınızı en mutlu eden şeyi birlikte keşfedin! Yoğun çalışma hayatı içinde, anne ve babalar çocuklarına çok az zaman ayırabiliyorlar. Ya işe güce daldıklarından ya da sanal bir dünyanın içinde kaybolduklarından aynı odada kafalarını bile kaldırmadan, birbirlerinin yüzüne bakmadan iletişim kurduklarını sanıyorlar. Kimi televizyona dalmış, kimi elindeki telefona, kimi ise bilgisayardaki oyununa. “Şu işlerim bir bitsin, şu sıkıntıları bir atlatayım, çocuklarımla ilgileneceğim, zaten hep onlar için çalışıyoruz” diyen anne ve babalar, ertelenen hayatlar… Ertelenen hayatların ardından “keşke”lere dönüşen yaşlar.

Oyun; çocuğun fiziksel gelişimine katkı sağladığı kadar, hayal dünyasını genişletir, yaratıcılığına ve kişilik gelişimine büyük katkı sağlar. Unutmayın ki çocuğunuz büyüdüğünde; ne yediği yemeği, ne giydiği elbiseyi, ne de evdeki eşyaları hatırlayacak. Hatırlayacağı tek şey sizinle geçirdiği zamanlar; eğer güzel anlarınız varsa her yaş o güzel anılarla yaşayacak.

ÇOCUKLARINIZI EN MUTLU EDEN ŞEYİ BİRLİKTE KEŞFEDİN! NASIL MI? ONLARLA BİRLİKTE OYUN OYNAYARAK…

ZEKA OYUNLARI İÇİN TIKLA

Çocuklar hayatı oyun olarak algılarlar ve oyunlar yolu ile öğrenirler. Yaşlarına uygun oyuncaklar ile oynamaları hem fiziksel ve zihinsel gelişimleri için, hem de psikolojik gelişimleri için son derece yararlıdır. Yaşıtları ile bir arada oynadıkları oyunlar kadar anne-babalarıyla birlikte oynamaları da son derece önemlidir. Çünkü ebeveynleri ile oyun oynayarak geçirdikleri zaman, oyuncak sepetlerinin sürekli kalabalıklaşmasının yanında paha biçilemez değerdedir.

ÇOCUĞUNUZLA NEDEN OYUN OYNAMALISINIZ?

Çocuğunuzun hayal gücünü arttırmasına yardımcı olmuş olursunuz. Sıra beklemeyi, paylaşmayı ve başkalarının hislerine özen göstermeyi öğretmiş olursunuz. Günlük problemleri çözmesini, farklı düşünceleri test etmesini sağlamış olursunuz. Çocuğunuzda özgüven ve yeterlilik hissini teşvik etmiş olursunuz. Duygu ve düşüncelerini, ihtiyaçlarını kolay anlatabilmesini sağlamış olursunuz. Kelime haznelerinin gelişmesine yardımcı olursunuz. Aranızda sıcak ilişkiler ve güçlü bağların kurulmasını sağlamış olursunuz.

Kaynak: hurriyetaile.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir