Çocukların İnce Motor Becerisini Geliştirecek 5 Aktivite

 

Çocukların el ve parmaklarındaki kasların yönetilmesi anlamına gelen ince motor becerisi her ebeveynin önem vermesi gereken konuların başlarında gelir. Çocukların ince motor becerileri geliştiğinde kendi ayakkabılarını bağlamayı, düğmelerini iliklemeyi ve çatal, makas, kalem gibi objeleri doğru şekilde tutmayı öğrenmiş olurlar. Siz de çocukların ince motor becerileri için yapılabilecek birkaç aktivite ile onları bu sürece hazırlayabilirsiniz.

1. Yapıştırma aktiviteleri


Yapıştırma aktiviteleri çocukların ince motor gelişimi için en pratik yollardan biridir. İlk olarak beyaz düz bir kağıdın üzerine üçgen, dörtgen, daire gibi geometrik şekiller çizin. Ardından hepsi aynı boy olacak şekilde bir sürü yapıştırmayı kağıdın yanına koyun ve çocuğunuzdan çizgilerin üzerinde boşluk kalmayacak şekilde yapıştırmaları bu şekillerin üzerine yapıştırmasını isteyin. Yapıştırmalarlayapabileceğiniz bir diğer ince motor becerisi aktivitesi de yapıştırma kısmı bittikten sonra makas yardımıyla çocuğunuzun bu şekilleri, yapıştırmaların üzerinden geçecek şekilde düzgünce kesmesini istemektir.

2. Hamur aktiviteleri


Hamur oyunları çocukların en keyif aldığı aktivitelerin başında gelir. Siz de bu aktiviteye biraz farklılık katarak onların ince motor becerisinin gelişmesi için katkıda bulunabilirsiniz. Öncelikle birlikte, farklı renklerde hamurlarınızı hazırlayın. Ardından kulak pamuklarını ikiye ayırın ve her birini hamurlardakirenklere boyayın ve kurumasını bekleyin. Ardından çocuğunuzun hamurlara aynı renklerdeki kulak pamuklarını batırmalarını isteyin. Çocuğunuz hem renkleri eşleştirmeyi öğrenecek hem de el hareketleriyle ince motor becerisini geliştiriyor olacak.

3. Makarnadan kolye


Hemen hepimizin çocukken yaptığı aktivitelerden biri de makarnadan kolye yapmaktı. Bu aktivite eğlenceli olduğu kadar, çocukların ince motor becerilerine de destek olur. İhtiyacınız olan iki şey var; biri kuru makarna, biri ip. Çocuğunuza farklı formlardaki makarnaları, ucuna düğüm atmış olduğunuz ipe geçirmesini söyleyin. Çocuğunuz istediği düzende makarnaları ipe geçirirken hem yaratıcılığını ve hayalgücünü geliştirecek hem de el koordinasyonunu güçlendirecektir.

 

4. Ponpon aktiviteleri


Ponponlarla yapılabilecek birkaç aktivite de çocukların ince motor becerilerinin gelişmesi için ideal. Öncelikle birkaç plastik su şişesi alın ve onları ponponlarla aynı olacak şekilde farklı renklere boyayın. Ardından ponponları bir kaseye doldurun ve çocuğunuzdan pet şişelere aynı renklerdeki ponponları atmasını isteyin.

Ponponlara yapabileceğiniz bir diğer aktivite de maşa ile ponpon toplamaktır. Maşa kullanmak çocuğunuzun ince motor becerisi için oldukça faydalı olacaktır. Bir kaseye ponponları koyun ve yanında da boş bir kase yerleştirin. Maşa yardımıyla çocuğunuzun ponponları tek tek boş olan kaseye koymasını isteyin.

5. İp aktiviteleri


İple yapılan çocuk aktiviteleri de ince motor becerisi için oldukça etkilidir. Onunla birlikte seçeceğiniz şekli boş bir kağıda çizin. Daha sonra bu şekli kalın bir kartona yapıştırın ve çocuğunuzdan onu boyamasını isteyin. Boyama bittiğinde şeklin kenarlarına delgeç ile düzenli şekilde delikler açın. Ayakkabı bağcığı ya da ipi delikten geçirip ucuna düğüm atın. Çocuğunuz da diğer tüm deliklerden ipi geçirmeyi denesin.

 

Kaynak: http://blog.gittigidiyor.com/bebek-anne/cocuklarin-ince-motor-becerisini-gelistirecek-5-aktivite/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir