Çocuklarınıza Derli Toplu Olmayı Öğretmenin 5 Yolu

Sadece evinizin düzeni açısından değil, çocukların sorumluluk bilincine sahip olması açısından da dağıttıkları eşyaları toplama alışkanlığı son derece önemli bir konu. Gün içinde yerinden çıkan oyuncaklar ile keyifle geçen oyun saatlerinin ardından çocukların odalarındaki düzeni eski haline getirmeleri için onlara aşılayabileceğiniz birkaç alışkanlık var. Bunu en doğru şekilde uygulamanız ve çocuklarınıza derli toplu olmayı öğretmeniz için 5 tüyoyu sizlerle paylaşıyoruz!

Neden önemli olduğunu anlatın

Çocuklarınız odalarının neden temiz ve düzenli olması gerektiğini bilmeli. Dolayısıyla onlara yapacakları bu eylemin öncesinde bunu neden yapacaklarınızı doğru bir şekilde anlatmanız gerekir. Dağınık ve kirli bir odada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu onlarla tartışın ve bu nedenle odasını düzenli ve temiz tutmasının ne kadar iyi olacağını onunla paylaşın.

Onlara örnek olun

Çocukalr yetişkinlerin davranışlarını gözlemler ve örnek alırlar. Dolayısıyla siz kendi odanızı temizlemek, toplamak ve düzenli tutmak konusunda herhangi bi eylemde bulunmazsanız, onlar da kendi odalarında bunları uygulama gereği görmezler. Dolayısıyla onlara yardımcı olun; temizleme ve düzenleme konularında neyi nasıl yapmaları gerektiğini onlara uygulamalı bir şekilde gösterin.

Rutin zamanlar belirleyin

Çocuklarınıza belli alışkanlıklar kazandırmak konusunda en önemli konulardan biri de rutinler oluşturmaktır. Çocukların kendi odalarını derleyip toplamaları için de günlük yaşamınızda belli zamanlamalar yaratın ve bunu rutine oturtun. Kimi ebeveynler evi toplama seansını sabahları tercih ederken, kimileri de akşamları oyun saati sonrasında uygularlar. Siz de hem kendiniz hem çocuğunuz için en uygun zamanlamayı belirleyin ve bunu günlük bir göreve dönüştürün.

Onları övmeyi unutmayın

Çocuklar övgü aldıklarında, yaptıkları işte daha motive ve başarılı olurlar. Tabii dozunda bir övgü ile! Dolayısıyla çocuğunuz odasını doğru bir şekilde temizleyip toplamadığında asla onu eleştirmeyin ve doğrusunu uygulayabilmesi için ona yumuşak bir şekilde öğretin. Başarılı bir iş çıkardığında ise ona iltifat edin ve bu davranışın ne kadar iyi olduğunu ona hissettirin.

 

Dekoratif detayları onlara bırakın

Çocuğunuz kendi odasında kontrol sahibi olduğunu hissettiğinde, bu görevini de daha çok benimseyecektir. Dolayısıyla çocuk odası dekorasyonu konusunda ona fırsatlar tanıyın. Mobilyaları onunla birlikte seçin, kendi odalarını istedikleri gibi süslemelerine izin verin. Bu arada odasına birlikte yerleştireceğiniz güzel organizasyon kutuları ve sepetleriyle düzenli olmayı daha da eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

 Kaynak: blog.gittigidiyor.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir