En Güzel Bahar Aktivitesi: Uçurtma

Her gördüğümüzde bizi çocukluğumuza götüren uçurtmayı, havaların da ideal olduğu şu günlerde çocuğunuzla birlikte harika bir hafta sonu aktivitesine dönüştürmeye ne dersiniz?

 

M.Ö. 300’lü yıllarda Uzakdoğu’da Budist rahiplerin dini törenlerde kullandığı, savaşlarda ise haberleşme aracı olarak kullanılan uçurtma 1300’lü yıllarda da Marco Polo ile birlikte Avrupa’da tanınmaya başladı. Yıllar geçtikçe bilimde de birçok teoride kullanılan ve bir yandan da 7’den 70’e birçoğumuz için eğlenceli bir açık hava aktivitesine dönüşen uçurtmalar, çocuklar için de birbirinden faydalı etkilere sahip.

Uçurtmanın çocuklar için faydaları

Çocukların doğanın tüm güzellikleri içerisinde yaptığı eğlenceli bir oyun ve spor olan uçurtma aktivitesi aynı zamanda bilim etkinliği olarak da düşünülebilir. Çocuklar uçurtmanın nasıl uçtuğunu deneyimler ve bu sayede gözlem yetenekleri gelişir; analiz ve sentez yapmayı öğrenirler. Çocukların günlük yaşamda kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin nitelikleri hakkında beslemiş olacakları bu merak, onların öğrenme isteklerini geliştirerek okuldaki derslerini dahi pozitif etkiler.

Uçurtma bir yandan da çocukların tüm enerjisini ortaya çıkaracak bir spor dalı olduğundan, vücut koordinasyonlarından konsantrasyonlarına, sporun birçok dalındaki olumlu etkileri çocuğunuza aşılar. Doğanın, gökyüzünün tüm güzellikleri eşliğinde renkli ve desenli uçurtma modellerini uçurduğunda yaşadığı mutluluk onun hiçbir zaman unutamayacağı bir anı olacak.

Uçurtma seçerken ve uçururken nelere dikkat etmeli?

Çocuğunuzla uçurtma aktivitesi öncesinde bilmeniz gereken birkaç detayı da hatırlatalım. Çocuğunuza, uçurtmayı uçurmak için rüzgarı arkasına alması gerektiğini öğretin. Uçurtmanın çıtaları ve dengesinin, uçurtmayı uçuracak kişiye dönük olması gerektiğini unutmayın. Cadde kenarları ya da elektrik telleri olan alanlar yerine, boş ve düz arazileri tercih edin.

Uçurtmalarla ilgili ilginç bilgiler

Dünyanın dört bir yanında gerek eğlenceli bir oyun, gerekse bir spor aktivitesi olarak karşımıza çıkan uçurtma, haliyle tarihinde birbirinden ilginç bilgilere sahip. Siz de bu bilgileri çocuğunuzla paylaşabilir ve birlikte uçurtmanın tarihini daha yakından tanıyabilirsiniz. İşte onlardan birkaçı:

– Dünyanın en küçük uçurtması 5 mm yüksekliğe sahiptir. Evet, uçabilmektedir!

– Dünyanın en uzun uçurtması 1 metre 34 santimetredir.

– Dünyanın en büyük uçurtmasının boyutu 55’e 22 metredir. Evet, o da uçabilmektedir!

– Rekor kırmış olan en yüksek uçurtma hızı saatte 193 kilometredir.

– Rekor kırmış en uzun uçurtma süresi 180 saattir.

– 1760’da Japonya’da uçurtma uçurmak , insanların işlerini aksatmaları nedeniye yasaklanmış.

– Ortaçağ’da bazı ordular, düşmanları korkutmak amaçlı ejderha şeklinde uçurtmalar kullanmışlar.

– Tayland’da uçurtma uçurmanın tam tamına 78 adet kuralı var.

Kaynak: http://blog.gittigidiyor.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir