İncinebilir Çocuk Sendromunu Duydunuz mu?

Hastalık, erken doğum gibi durumlar sonrası ebeveynlerin çocuklarına karşı gösterdiği aşırı koruyucu tutumlar çocuğun kişisel gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyor ve ortaya İncinebilir Çocuk Sendromuçıkabiliyor. Uzman Psikolog Özge Merve Türk, İncinebilir Çocuk Sendromu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İncinebilir çocuk sendromu nedir?

İncinebilir çocuk sendromu nedir
Çocuğun prematüre yani erken doğum olması ya da erken dönemde ağır hastalıklarla karşılaşması, ebeveynlerde bir psikolojik travma yaratabiliyor. Bu olaylardan sonra kimi anne-babalar, çocuklarını kaybetme ihtimalini saplantı haline getirebilirler. Ve bunu önlemek amacıyla da çocuklarını devamlı olarak doktor kontrolü altında tutarlar. Bu aşırı tutumlar da çocuklarda İncinebilir Çocuk Sendromu (Vulnerable Child Syndrome) oluşmasına neden olabilir.

Özellikle erken doğan çocuklarda görülebiliyor

Özgüven gelişimi eksik kalır
Eğer bebekler prematüre olarak dünyaya gelmişlerse anne-babaların tutumları daha da karmaşık bir hal alabiliyor. Erken doğan çocuklar İncinebilir Çocuk Sendromu riskini daha fazla taşıyor. Erken doğmuş ya da doğumdan sonra hastalanmış bu çocukların ailelerinde uzun vadede çocuğun zarar görebileceği, hastalanacağı düşüncesi yerleşik bir hal alıyor.

İlk 2 yıl iletişimi çok önemli

İlk 2 yıl iletişimi çok önemli
Doğumdan itibaren ilk 2 yıl içerisinde anne-baba ve çocuk arasındaki bu “incinebilirlik” düşüncesi ve yaklaşımı, çocuğun ileride anne ve babasından bağımsızlaşma-ayrılma problemleri, çocuksu davranma, bedeniyle aşırı ilgilenme ve endişelenme, okulda derslerde yeterince başarı gösterememe gibi sorunlarla karşılaşmasına yol açabilir.

Çocuk her hastalandığında, hastalığın abartılı bir şekilde yaşanması; yani hemen hastaneye başvurulması ya da doktor doktor gezilmesi gibi durumlar olabilir. Kaygılı anne ve babalar, çocuğu da endişelendirerek onun da hastalıkla ilgili algısının abartılı olmasına, aşırı tepki gösterip fazla endişe duymasına yol açabilir. Anne ve babalar, aşırı koruyucu tutumlarla çocuğun üzerine düşerek çocuğun yapabileceği şeyleri onun yerine yapar; bu durum da çocuğun kişisel, sosyal ve diğer gelişim basamaklarında geride kalmasına neden olabilir.

Özgüven gelişimi eksik kalır

Özgüven gelişimi eksik kalır
Bu tür davranışlarla çocuğun gelişimine izin vermeyen ebeveynler, çocuklarda özgüven ve bağımsızlaşma duygularının geride kalmasına yol açarak çocuğun bireyselleşmesine engel olabilir. Çocuk, ebeveynleri olmadan bir şeyi bağımsız gerçekleştiremeyeceğini düşünür; sonucunda da sık sık baş edemediği durumlarda ebeveynlerine sığınır. Aşırı koruyucu ebeveyn tutumları ile çocuk; arkadaşlık kurma ve sürdürebilme, okulda tek başına varlığını sürdürüp derslerde başarı gösterebilme, evde ve okulda yaşına uygun davranıp sorumluluk alma durumlarında sorunlar yaşayabilir.

Kaygı bozukluklarına yol açabilir

Kaygı bozukluklarına yol açabilir
Çocuğu aşırı derecede kontrol etmek ve üzerine düşmek, aile olarak tedirgin ve gergin bir duygu durum içerisinde olunmasına yol açabilir. Ayrıca çocuk ve ailede psikolojik sorunların ortaya çıkmasına ve bunların sürekli olması durumunda kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik bozukluklar ortaya çıkmasına, kişiliğin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir