Sınav Öncesi Çocuk Psikolojisinde Anne-Babaların Rolü

Sınav kaygısı gerekli mi?

Çocuğunuzun eğitim-öğretim hayatını etkileyecek en önemli sıvalardan biri TEOG, yani Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş. Haliyle çocukların omuzlarındaki yük hayli ağır ve ebeveynler olarak bu yükü daha da ağırlaştırmamak, çocuk için sağlanabilecek en doğru yaklaşımlardan biri. Uzmanlara göre dozunda sınav kaygısı motivasyonu arttırıp ders çalışmayı sağlamak için en önemli tetikleyicilerden biri. Ancak fazlası ne çocuğa ne de sınava katkı sağlıyor, aksine zararı bile dokunuyor. Dolayısıyla bu dönemde çocukların stresini azaltmak istiyorsanız hayat sınavdan ibaretmiş gibi davranmayın. Çocuğunuz, ona olan sevginizin sınavdaki başarısıyla orantılı olmadığını bilmeli. Böylesi, onu daha da motive edecektir.

Evde huzurlu bir atmosfer

Sınava az bir sürenin kaldığı bu kritik zamanlarda çocuğunuzun sistemli şekilde çalışmasını sağlamak için evde huzurlu bir atmosfer yaratmak oldukça önemli. Mümkünse bu süreçte evde kalabalık misafirler ağırlamamak, çocuğun uyku düzenini bozacak şekilde geç saatte dönülecek aktiviteler planlamamak önemli. Çocuğunuzu da dahil edeceğiniz planlar yaparken ders çalışma takvimini göz önünde bulundurmanız, hem ona bu süreçte ne kadar değer verdiğinizi gösterecek hem de ailece vakit geçirerek çocuğun motivasyonunu yükseltecektir.

Hassas dönemler

Çocukların TEOG öncesinde yaşadığı sınav psikolojisi zaman zaman aşırı alıngan ya da agresif olmalarına neden olabilir. Burada yapmanız gereken, sakinliğinizi koruyarak çocuğunuza karşı duyarlı olmaya özen göstermek. Böyle dönemlerde zihninin rahatlatmasını sağlayacak aktivitelere yönelmesini sağlayabilir, arkadaşlarıyla ya da ailece geçirilecek keyifli zaman dilimleri yaratabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz stresten arınacak ve yeniden derse oturduğunda daha yüksek bir motivasyona sahip olacaktır.

Sağlıklı beslenme ve spor

Stresle baş etme konusunda yiyeceklerin ve sporun oldukça önemli bir yeri olduğunu biliyor muydunuz? Beslenmede sağlıklı gıdalara ağırlık verilmesi ve bedensel aktivitenin arttırılması, sınav öncesi çocuk psikolojisini olumlu etkiler. Özellikle bu dönemde fast food türü besinlerden uzak durmak, kahve, çay gibi uyku düzenini etkileyecek kafeinli içecekleri azaltmak ve bunun yerine ceviz, badem gibi besleyici yağlar içeren doğal gıdaları tercih etmek önemli. Ayrıca bedenin güçlenmesini ve esnemesini sağlayan ve stresle mücadelede etkisi olan yoga da sınav öncesinde çocuğunuzun motivasyonu arttırabilir. Yoga Neden Herkese Göredir? başlıklı yazımızda yogaya dair daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son haftanın önemi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sınava son bir hafta kala yeni bilgiler edinmeye çalışmak pek doğru değil. Bunun yerine öğrenilen bilgilerin tekrar edilmesi ve sınav pratiğini geliştirecek testler çözülmesi daha uygun görülüyor. Son hafta uyku düzenini etkileyecek içeceklerden uzak durulması ve şişkinlik yapacak, hazmı güç yiyeceklerin tüketilmemesi öneriliyor. Son gün ailece evde keyifli vakit geçirilmesi ve sınavdan söz edilmemesi de sınav stresini azaltmaya yardımcı olabilecek tavsiyeler arasında.

 

Kaynak: gittigidiyor – blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir