Yapı Oyuncaklarının Çocuklar İçin Faydaları

Birçok ebeveynin önemli ihtiyaçlar listesinin başlarında çocuklar için faydalı oyuncaklar gelir. Çocukların hem güzel vakit geçirmeleri hem sosyalleşmeleri hem de fiziksel ve zihinsel anlamda gelişmeleri açısından önemli olan oyuncaklar farklı yaşlarda farklı roller üstleniyor. Ama en çok da yapı oyuncakları çocuğun gelişimi için önem taşıyor. İşte yapılandırma oyuncakları hakkında bilmeniz gerekenler…

Kendi hikayelerini yaratan çocuklar

Yapı oyuncaklarının çocuklar için faydaları oldukça fazla. Bloklar ve legolar gibi parça birleştirmeli oyuncaklarla oynayan çocuklar, sembolik nesneleri zihinde dönüştürme yeteneğine sahip olurlar. Aynı zamanda hayalgüçleri ve yaratıcılıkları de zenginleşir. Yapılandırma oyuncağı ile oynayan çocuklar hem kendilerini özgürce ifade edebilmeyi öğrenir hem de kendi hikayelerini kurgulayabilme yetisini kazanırlar. Böylece dünyayı da keşfetmiş olurlar.

Farklı ilgi alanlarına farklı yapı oyuncakları


Yapı oyuncakları da diğer birçok oyuncak gibi farklı ilgi alanlarına göre farklı modellere ve faydalara sahiptir. En çok ilgi görenlerden olan tasarım ve teknoloji içerikli yapılandırma oyuncakları çocukların inşaat, kontrol, mekanik ve yapım yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur. Bilim temalı yapı oyuncakları ise çocukların hareket, güç, enerji, araştırma ve deneysel bilim gibi konularda yeteneklerine katkıda bulunur. Sayılar ve şekillerden oluşan yapılandırma oyuncakları ise çocukların matematiksel düşünme becerilerine yöneliktir.

Motor becerileri için bloklar


4-6 ay arası yaştaki çocuklar için parlak renklerde ve farklı şekillerdeki yumuşak blok oyuncaklar, onların renk ve şekilleri daha yakından tanımasına yardımcı olur. 6-9 ay arası çocuklar için tasarlanmış olan blok oyuncaklar ise onların boyut algılarını güçlendirir. 2-3 yaş arasında ise ahşap blok oyuncaklarçocukların el becerisini kuvvetlendirmeye başlar. Çocuklar hayallerini bu blok oyuncaklarla gerçekleştirirken, motor becerileri de gelişiyor olur.

Çocuklar renkli bloklar ile grup halinde oynadıklarında, birlikte problem çözme ve çözüm üretmeyi öğrenirler. Üçüncü yaştan itibaren ise birleştirme, boyama ve yapıştırma gibi aktiviteler sunan maket oyuncaklar ile çocukların yetenekleri iyice gelişmeye başlar.

 

 

 

Bir efsane: Lego


7’den 70’e herkesin favori oyuncaklarından olan Lego da yapı oyuncaklarının en eğlencelileri arasında. 1949’dan bu yana hayatımızda olan markanın girintili ve çıkıntılı parçalarının birbirine kenetlenmesiyle oluşan rengarenk tasarımlarındaki çeşitliliği anlatmamıza bile gerek yok. Çocukların hayalgücü için yüzlerce farklı ürün geliştiren Lego özellikle 7-16 yaş grubu çocukları hedefliyor.

Kaynak: blog.gittigidiyor.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir