Sağ Beyin Eğitimi

“Bir yaşındaki çocuk iki yaşındakine göre,iki yaşındaki çocuk üç yaşındakine göre,üç yaşındaki çocuk dört yaşındakine göre çok çok daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenir. Çocuklar bilgi oburudurlar. Onların hayata karşı olan bu merakı ve öğrenme becerileri tamamen nörolojiktir” Glenn Doman 

İşte ilk çağlardan bu yana bilinen resimlerin öğrenmeyi hızlandıran ve tetikleyen yönünü Amerikalı Glenn Doman engelli çocuklarla çalışırken hemen fark etti. Beyninin yarısı alınmış çocuklar bile sağlıklı olan yaşıtlarına oranla daha başarılı olabiliyorlardı. Çocuk beyni bir mucizeydi. İleri yaşlarda geçirilecek bir kazada hayat boyu felç olma durumu kesinken çocuk beyni bu tip ağır kazaları bile atlatabiliyordu. O halde sağlıklı çocukların eğitiminde yanlış olan şey neydi? İşte Glenn Doman ve bir çoğu akademisyen ve doktor olan arkadaşları yıllarca bu konuya odaklandılar. Bu konuda Glenn Doman’ın harika kitabını “Bebeğinize nasıl okuma öğretirsiniz” okumanızı tavsiye ediyorum.

Glenn Doman 1955’de Philedelphia’da İnsan Potamsiyelini Geliştirme Enstitüsü’nü açtı. ” SEVECEN DEVRİM-GENTLE REVOLUTİON” bu şekilde başlamış oldu. Günümüzde tüm dünyada erken çocuk eğitiminde benimsenen en önemli metotlardan birisi bebek zeka kartları(flash card) sistemidir.

glenn-doman-metodukimdirzeka-kartlari

Glenn Doman’dan etkilenen Japon öğretmen, Makoto Shichida, bu metodu Montessori eğitim ilkeleri ile yoğurarak doğum öncesinden başlamak üzere çok küçük çocuklarda uygulamaya başladı. Küçük yaştaki çocukların, “sağ beyin dostu” yollar kullanarak verildiği takdirde her türlü bilgiyi kolayca özümsediğini buldu. Yetiştirdiği çocuklar 6 yaşından önce, hızlı okuma, karmaşık denklemleri çözebilme, müzik yapabilme ve diğer inanılmaz marifetleri iyi şekilde yapabiliyordu. Shichida’nın metodları 1980lerin sonunda oldukça başarılıydı ve bu keşifler Japonya’da Shichida Çocuk Akademisini kuran bir iş adamı tarafından satın alındı. Bu konuda da sayfamızda bir makale bulunmaktadır 🙂

Ülkemizde bir çok firma tarafından bebek zeka kartları basılmaktadır. Ancak çok azının hazırladığı materyaller Glenn Doman ve Shichida metodlarına uygundur. Şunu hatırlatmak gerekir ki bebek zeka kartları piyasadaki nesne tanıtım kartları(İlk renklerim.ilk hayvanlarım,ilk oyuncaklarım vb) tamamen farklı bir eğitim felsefesi ile sağ beyin öğrenme ilkelerine göre oluşturulmaktadır.

Bebek Zeka Kartlarını nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili makalelerimizi de sayfamızda bularak okumanızı öneriyoruz.